≡ Menu

Automatinių Reakcijų Anatomija: Ką Bendro Turi Mėgėjiška Akrobatika 15 Metrų Aukštyje, Tatarstano Oro Linijos Ir Tavo Kasdieniai Veiksmai?

Nuotrauka: Dan Anderson

Ar Tavo gyvenime yra buvę situacijų, kuriose Tu tik per plauką likai gyvas?

Mano gyvenime – bent kelis kartus.

Kai kuriose situacijose – pamokos tiesiog kvailos:

Išsuk elektros lemputę iš karto po to, kai ją sudaužei – nes kitaip rizikuoji pamiršti apie tai ir jau už 15 minučių netyčia paimti tiesiai už volframo siūlo.

(Damn it, kaip tai nemalonu!.. Tas jausmas, kai elektros srovė teka Tau per ranką, pasiekia Tavo širdį, sugriebia ją ir geras 3 sekundes papurto – štai šitaip: Bzzzzzzzzzzt!..)

Bet kai kurios situacijos iškyla vis naujais rakursais ir neša vis naujas įžvalgas – kartais, kuo toliau nuo įvykio, tuo daugiau pamokų, suvokimų ir naujų tos patirties pritaikymo galimybių randi.

MĖGĖJIŠKA AKROBATIKA 15 METRŲ AUKŠTYJE

Viena tokių istorijų nutiko, kai man buvo 17-iolika – su draugeliu Evaldu užsukom pas bičiulę Aušrą papliurpti laiptinėje prie jos buto, 5-ame aukšte.

Žinai tas plačias daugiabučių laiptines, kuriose tarp dviejų laiptų pakopų telpa dar ir erdvi “bedugnė”? Tai va, tokioje.

Prasmingai žudėm laiką tiek, kiek jo turėjom, todėl iš nuobodulio aš siūbavausi ant turėklo – įsikibęs abiem rankom, turėklas įsirėžęs man į juosmenį, ties svorio centru:

Pirmyn-atgal,  pirmyn-atgal, …

Panašu, kad aš pats save užhipnotizavau tuo monotonišku ritmu – neatsimenu, kiek laiko tai dariau, bet matyt, ilgokai.

Užtai labai ryškiai prisimenu tą akimirką, kai staiga visu savo kūnu suvokiau:

“Viskas. Dabar aš niekaip nebegrįšiu atgal”.

Akimirka, nuo kurios procesai tampa negrįžtami. Virsmo taškas.

Ir aš persiverčiau į kitą turėklo pusę. 15 metrų aukštyje.

Kas nutiko po to, irgi beveik neprisimenu.

Tik žinau, kad už kokios pusantros sekundės aš vėl stovėjau prieš savo draugus, dar pats nesuvokdamas, kad ką tik atlikau visai puikų akrobatinį triuką:

 • Mano kūnas persivertė į kitą turėklo pusę,
 • Versdamasis trumpam paleido vieną ranką, kad nesitrenktu veidu į turėklo konstrukciją,
 • Tada iš karto vėl iš naujo įsikibo į turėklą – tik dabar jau kabodamas kitoje pusėje, virš “bedugnės”,
 • Tada akimirksniu prisitraukė ir grįžo atgal ant laiptų.

Į tą turėklo pusę, kuri ir skirta žmonėms.

Visa tai – vienu judesiu, lyg gerai surepetuotas pasirodymas.

Aušra sėdėjo užsidengusi rankomis akis, Evaldas pastovėjo užšąlęs dar dvi sekundęs, tada padarė keistą, nerangų judesį, lyg ketindamas eiti link manęs ir pasakė:

– Čia dabar Tave gelbėti ar ką?..

(Tik žemaitiškai: “Čia dabaa Tavėm gelbiet, a kon?..”)

Visą likusią dienos dalį ir dar geras dvi paras aš pats sau buvau labai keistas.

Šauni istorija. Bet kodėl aš Tau ją pasakoju?

Nes neseniai suvokiau, kad ji puikiai iliustruoja koks galingas dalykas yra automatinės reakcijos – mintys, emocijos ir veiksmai, kurie taip giliai įspausti į Tavo “operacinę sistemą”, kad Tu beveik nebegali jų nedaryti.

AUTOMATINĖS REAKCIJOS: GILUMINĖS TAVO “OPERACINĖS SISTEMOS” PROGRAMOS

“Automatizacija leidžia greitą sprendimų priėmimą. Greitos programos gali atlikti savo darbą tik tada, kai lėta sąmoningumo sistema yra nustumiama į eilės galą.”

~David Eagleman “Inkognito: Slaptieji Smegenų Gyvenimai”

Mane išgelbėjo tai, kad vertimasis per turėklą į kitą pusę ir prisitraukimas su užlipimu buvo automatizuoti mano kūno įpročiai:

 • Būdamas vaikas, aš daugybę – šimtus, gal net tūkstančius kartų – verčiausi per kieme esančio darželio tvorą beveik identišku būdu, kurį atlikau savo “akrobatinio numerio” metu;
 • Ir garantuotai buvau padaręs tūkstančius prisitraukimų, bei kelis šimtus prisitraukimų su užlipimu – kad ir ant to paties darželio pavėsinių stogo.

Todėl, kai patekau į kritinę situaciją, visi šie įpročiai tiesiog suveikė, tarsi nuspaudus mygtuką.

Automatiškai.

Jei man būtų reikėję sąmoningai galvoti apie tai – “Ką dabar daryti, kad nesusižeičiau ir nenusižudyčiau? Pala, gal šitą ranką dėsiu taip…” – greičiausiai, būčiau jei ne miręs, tai bent jau gavęs rimtą traumą.

Todėl verta apie automatines reakcijas žinoti daugiau.

3 ESMINĖS AUTOMATINIŲ REAKCIJŲ SAVYBĖS

A. Dauguma automatinių reakcijų funkcionuoja žemiau Tavo sąmoningo proto “radaro” ir yra praktiškai nepastebimos.

“Pirmas dalykas, kurį mes išmokstame studijuodami savo proto sistemą, yra paprasta pamoka: dauguma to, ką mes darome, mąstome ir jaučiame, nepaklūsta mūsų sąmoningo proto kontrolei.”

“Sąmoningas protas yra mažiausias žaidėjas smegenų operacijose.”

David Eagleman “Inkognito: Slaptieji Smegenų Gyvenimai”

Taip, Tu neabejotinai gali treniruoti save, plėsti savo sąmoningumą ir pastebėti – bei pats rinktis! – vis daugiau savo automatinių reakcijų.

Bet didžioji dalis Tavo kasdienių veiksmų vis tiek yra nesąmoningi. Automatiniai.

Išjungi žadintuvą, valaisi dantis, pili arbatą, vairuoji automobilį, tikrini paštą ir darai daugybę kitų kasdienių veiksmų didžiąja dalimi dėl to, kad tiesiog įpratai – nuo kažkurio momento šie veiksmai tapo automatinėmis programomis ir tos programos ėmė “vairuoti Tave”.

“Linai, man regis Tu perspaudi… Aišku, aš gal ir turiu keletą įpročių, bet tik labai mažą procentą mano kasdienių veiksmų sudaro automatinės reakcijos.”

Gal.

Jei Tu pagamintas iš žvaigždžių metalo arba Tau pasisekė ir po ilgų metų praktikos Tu tapai vienu iš legendinių nušvitusių budų.

Bet jei ne – tada greičiausiai Tau galioja taisyklė, kurią mokslininkai atrado tyrinėdami daugybės paprastų mirtingųjų elgesį:

Apie 95% visų Tavo kasdienių veiksmų yra nesąmoningi. [1]

Esi kada nuvairavęs 100km ir nepastebėjęs, kaip atvažiavai? Suvalgęs visus saldainius, o po to stebėjęsis, kur jie dingo? Pagavęs krintantį daiktą, nors, atrodo, net neketinai jo gaudyti?

Tada Tau tai nebeatrodys taip keista.

Ir jei faktas, kad apie 95% Tavo veiksmų yra automatiniai, Tau vis dar atrodo sunkiai suvokiamas – jis tampa daug logiškesnis, kai sužinai priežastis, dėl kurių automatinės reakcijos egzistuoja visų pirma.

B. Automatinės reakcijos taupo energiją, didina Tavo efektyvumą ir greitį.

“Kai protas randa užduotį, kurią turi įveikti, jis perkonfigūruoja savo neuronų grandines tol, kol išmoksta įvykdyti užduotį su maksimaliu efektyvumu.”

David Eagleman “Inkognito: Slaptieji Smegenų Gyvenimai”

Išmokęs užsirišti batus, Tu nebepastebi, kaip tai darai ir neskiri tam savo sąmoningo dėmesio. Bet jei prisiminsi – kažkada Tau tai buvo rimtas iššūkis.

Tas pats nutinka su pin kodais, kuriuos protas pamiršo, bet prisimena pirštai. Duonos pjaustymas, kiaušinienės kepimas, apsirengimas, nusirengimas, važiavimas dviračiu – visi kasdieniai Tavo veiksmai per laiką, nepastebimai buvo integruoti į Tavo gyvenimą būtent automatinių reakcijų režimu.

Pagalvok apie visus tuos mažus, nereikšmingus veiksmus, kuriuos Tu padarai per dieną – padaryti jogą, susiplakti žaliąjį kokteilį, išplauti indus, pasigaminti kavos, nusikarpyti nagus, parašyti laišką, perskaityti straipsnį – o tada pagalvok, kaip visą tai atrodytų, jei turėtum juos visus spėti atlikti per vieną dieną, kai Tau buvo 12 ar 14.

Įsivaizduoji, kiek energijos ir laiko Tu sutaupai kasdien?

Fantastika. 🙂

C. Automatinės reakcijos dirba Tavo naudai. Arba prieš Tave.

Blogoji dalis yra ta, kad automatizavęs savo veiksmus, Tu gali tapti labai efektyvus abiem kryptimis:

 • Tiek teigiama, konstruktyvia;
 • Tiek neigiama, destruktyvia.

Batų rišimas, skaitymas, dviračio ir automobilio vairavimas, spausdinimas klaviatūra žiūrint į ekraną, kovos menų, šokio ir socialiniai įgūdžiai – tai tik maža dalis automatinių reakcijų, kurios tapo įspaustos giliai į Tavo “operacinę sistemą” ir kurios Tau naudingos.

Bet:

 • Pykčio, depresijos ir apatijos priepuoliai;
 • Noras teisintis ir ieškoti kaltų, užuot prisiėmus atsakomybę;
 • Impulsas, priverčiantis Tave mesti svarbų darbą ir įsijungti feisbuką;
 • Įprotis griebtis cigaretės kiekvieną kartą “kai susinervini”;
 • “Tradicija” po darbo išsitraukti alaus ir įsijungti teliką;
 • Ir daugybė kitų ne-pačių-teigiamiausių veiksmų.

Visa tai taip pat yra automatinės reakcijos – Tavo “operacinės sistemos” kodo dalis, kurią Tu esi pajėgus modifikuoti pagal savo poreikius.

Deja, dauguma mūsų šį modifikuojamą kodą vis dar supranta kaip nekintamą duotybę – konstantą “aš-tiesiog-esu-toks”.

Kokią įtaką tai turi Tavo gyvenimui?

TATARSTANO ORO LINIJOS: MASKVA-KAZANĖ

“Sąmoningas protas yra ilgalaikis planuotojas, kompanijos vadovas, kai tuo tarpu daugumą diena-iš-dienos operacijų atlieka tos smegenų dalys, prie kurių sąmoningas protas neturi priėjimo.”

“Tai yra tai, ką sąmoningas protas daro: jis nustato tikslus, o likusi sistemos dalis išmoksta, kaip tuos tikslus pasiekti.”

David Eagleman “Inkognito: Slaptieji Smegenų Gyvenimai”

2008 metais turėjau trumpą savaitgalio išvyką į Kazanę – Tatarstano respublikos sostinę Rusijoje, maždaug 2000 kilometrų nuo Vilniaus į rytus link Uralo.

Skrydis Vilnius-Maskva, nieko per daug ypatingo:

Lėktuvas pakyla nuo tako, apsuka lanką, įtaiko į savo trajektoriją ir toliau skrenda tiesiai iki sekančio oro uosto, kur vėl daro kilpą ir leidžiasi.

Įprasta.

Įdomybės prasideda, kai persėdam į Tatarstano oro linijų lėktuvą JAK-42, skrendantį iš Maskvos į Kazanę.

Visų smagių detalių – tokių, kaip trapas, kuris nusileidžia lėktuvui iš uodegos – nevardinsiu, nes esmė štai čia:

Lėktuvas pakyla, apsuka lanką, įtaiko į savo trajektoriją ir skrenda tiesiai. Kurį laiką.

Tada trumpai, bet labai akivaizdžiai trukteli kairėn – vūūt!..

Ir vėl skrenda tiesiai. Tam, kad už 15 minučių vėl staiga truktelėtų – vūūt!.. – šįkart, berods, į dešinę.

Tai kartojasi geras 2 valandas iki pat Kazanės.

Kodėl?

Nes lėktuvas periodiškai nuklysta nuo kurso. Bet maždaug kas 100km gauna signalą nuo ant žemės esančio siųstuvo, pakoreguoja kursą ir vėl skrenda toliau.

(Pasirodo, panašiu principu vadovaujasi ir normalūs “vakarietiški” lėktuvai. Tik jų trajektorijos koregavimas daug subtilesnis, todėl dažniausiai jų nejaučiame.)

Klausimas:

Kur atsidurtų lėktuvas, jei jis skristų nekoreguodamas kurso visus 2000km, tarkim, su nedideliu 5 laipsnių nuokrypiu?

Akivaizdu, kad ne Kazanėje – kuri, beje, yra visai smagus egzotiškas miestukas, su daugybe musulmoniškų mačečių ir gražiausiomis merginomis žemėje – bet kokius gerus 300km šalia jos.

Ir tie, iš pirmo žvilgsnio niekingi, 300km – kas čia tėra, nuo Vilniaus iki Klaipdėdos!.. –  gali nulemti LABAI didelį skirtumą.

Jei įsivertinsi, kad:

A. Į šiaurę nuo Kazanės plyti bekraštės, retai apgyvendintos stepės;
B. Lėktuvo nusileidimui pageidaujamas nusileidimo takas.

Tikiu, kad Tau stipriai nepatiktų išgirsti orlaivio kapitoną sakant:

– Gerbiamieji keleiviai, gera žinia – jau nuskridom visus 2000km, bloga žinia – mes nuklydom nuo kurso 300km ir baigėsi kuras.

PASAKĖČIŲ MORALAS

“Mes paverčiame save apgailėtinais arba stipriais. Darbo įdedama tiek pat.”

Carlos Castaneda  “Kelionė į Ikstlaną”

 • Kurso nusistatymas – tai sąmoningas sprendimas ir veiksmas. Tik 5% Tavo kasdienės veiklos, bet gyvybiškai svarbūs;
 • Skrydis nustatytu kursu iki sekančio trajektorijos sutikrinimo – hyper-efektyvių automatinių reakcijų grandinė. 95%. Vykdymas. 

Tu jau žinai, kuo rizikuoji, jei ilgą laiką nepatikrini ar Tavo automatinės reakcijos atitinka tą trajektoriją, kuria Tu nori keliauti:

 • Gali nuskristi 2000km ir nusileisti egzotiškoje Kazanėje, grožėtis Volgos upės didybe, valgyti 5 žvaigždučių totoriškuose restoranuose, kalbinti karališko grožio merginas, tyrinėti naktinį miesto gyvenimą su savo draugu, susipažinti su naujais žmonėmis ir tiesiog mėgautis buvimu.
 • Arba gali nuskristi tuos pačius 2000km ir sudužti stepėje.

Energijos sunaudojama tiek pat.

Bet kas nutinka, jei Tu “skrendi” ne dvi valandas, o 10, 20 ar 40 metų?

Už 40 metų nuo dabar Tu būsi sudeginęs tiek pat “kuro” – savo gyvenimo valandų, dėmesio, sprendimų, kalorijų – bet kur būtent Tu atsidursi, priklausys nuo to:

 • Ar Tu periodiškai sustosi “patikslinti trajektoriją” ir sustiprinti savo gyvenimo kryptį – prisiminsi, kas Tau iš tikro svarbu, nuspręsi konkrečius artimiausius tikslus ir automatizuosi tuos veiksmus, kurie Tau naudingi bei eliminuosi tuos, kurie atgyveno;
 • Ar tiesiog toliau slysi automatinių reakcijų kuriamos krypties paviršiumi, slapta tikėdamasis, kad gal gyvenimo pabaigoje “viskas kaip nors gausis”.

40 metų, praleistų keliaujant su nuolatiniu 5 (ar net 1!) laipsnių nuokrypiu nuo Tavo autentiškos trajektorijos – ir Tu stipriai rizikuoji atsidurti labai toli nuo tos vietos, kur Tavo širdis nori būti.

Todėl panašu, kad investuoti į 5% savo sąmoningo laiko verta. Su visa atsakomybę.

Nes alternatyva atrodo žiauriai apmaudi, liūdna ir beprasmiška.

Pabaigai:

 • Per daug automatinių reakcijų – ir Tu esi bėdoje, atsidūręs per kelis šimtus ar net tūkstančius kilometrų nuo tos vietos, kur Tu nori būti – be kuro, vandens ir maisto atsargų bei būtiniausios įrangos.
 • Per daug nuolatinio mąstymo – ir Tu nieko nepadarai, nuolat keiti kryptį, sukiesi ratais ir stovi vietoje. Arba krenti į bedugnę, nes per ilgai galvojai, “kaip dėti ranką”.

Balansas slypi kažkur tarp šių dviejų kraštutinumų, todėl Gyvenimo Dizaino Laboratorijoje mes ir praktikuojam 90 dienų asmeninio augimo ciklus:

 • Sustoji, duodi sau laisvo laiko, energijos bei erdvės ir nusistatai aiškią, konkrečią, labai įkvepiančią kryptį,
 • Vykdai ją ir automatizuoji geras programas – įpročius, įgūdžius, rutinas – įspausdamas juos kuo giliau į savo “operacinę sistemą”,
 • O tada už 90 dienų viską vėl kartoji iš naujo – įvertini, kas veikė, o kas ne, tikslini krypti, tobulini savo “operacinę sistemą” ir nusprendi, kur Tu nori būti dar už 90 dienų.

Kol tai tampa natūraliu Tavo autentiško gyvenimo ritmu.

Žinai VIENĄ draugą, kuriam tai galėtų būti vertinga ir įdomu? Nusiųsk jam šį straipsnį.

[1] – Leonard Mlodinow “Subliminal: How Your Unconscious Mind Rules Your Behavior”, p.42.

{ 0 comments… add one }

Leave a Comment